ثبت بیش از 6 هزار حیوان گزیدگی در استان

سه شنبه ١٦ خرداد ١٤٠٢ ساعت ١٢:٩ ب.ظ   ( بازدید : 60 نفر )


مدیرگروه مبارزه با بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی از ثبت 6 هزار و 629 حیوان گزیدگی در سال گذشته در استان خبر داد و افزود: خوشبختانه فوتی ناشی از هاری در استان صفر بوده است.

دکتر فلوریا انفرادی با بیان اینکه هاری نوعی التهاب مغز است که در اثر گزش حیوان آلوده در انسان ایجاد می شود، اضافه کرد: طبق آمار سالانه 3 تا 6 میلیون گزش در جهان رخ می دهد که حدود 60 هزار نفر از این تعداد در اثر مبتلا به هاری جان خود را از دست می دهند.

وی با بیان اینکه هرگونه فرو رفتن دندان حیوان در پوست گزش محسوب می شود گفت: در سال های اخیر آمار حیوان گزیدگی در کشور چند برابر شده است بگونه ای که از سال 68 از 19 هزار مورد گزش به 320 هزار مورد در سال گذشته رسیده است که 93درصد آن ها توسط سگ ها بوده است.

وی با اشاره به این که این بیماری توسط ویروس خطرناکی ایجاد می شود که علاقه خاصی به سیستم عصبی دارد، اعلام کرد: در اثر گزش، ویروس عصب منطقه گزیده شده را پیدا و از طریق اعصاب راه خود را به مغز پیدا می کند، هر چقدر گزش حیوان نزدیک تر به مغز باشد مانند گزش های سرو صورت و گردن، گزش ها خطرناک تر می شوند.

وی علائم ابتلا به هاری را تشریح و بیان کرد: در هنگام گزش ابتدا گزگز و مور مور رخ می دهد سپس فاقد علامت است و سپس بین یک تا 3 ماه بعد علائم عصبی بروز می کند.

 دکتر انفرادی، خاطرنشان کرد: بروز این بیماری به دو صورت خاموش یا خشمگین است در نوع خشمگین که 80 درصد موارد را شامل می شود، بیمار دچار تشنج و هیجان های زیادمی شود، پرخاشگری و بزاق دهان در بیمار افزایش پیدا کرده و ترس از آب ایجاد می شود در پرخاشگری خاموش که 20 درصد را شامل می شود فرد علائمی ندارد و پس از رفتن به کما جان خود را از دست می دهد.

وی با بیان اینکه متاسفانه، هاری، پس از بروز درمان خاصی ندارد و با ادامه روند بیماری، فرد از بین می رود، ادامه داد: خوشبختانه، سال هاست از واکسن و سرم ضد هاری استفاده می شود که لازم است فرد بلافاصله بعد از حیوان گزیدگی به مراکز بهداشتی مراجعه و واکسن را در چند نوبت دریافت کند.

وی با یادآوری اینکه پیشگیری مهم ترین اقدام در جلوگیری از هاری است، اذعان کرد: هاری بیشتر در افراد زیر 15 سال رخ می دهد، بنابراین باید با آگاه کردن کودکان آموخت که از حیوانات فاصله بگیرند و کاری به آن ها نداشته باشند.

وی اعلام کرد: به تازگی متوجه شده اند که حتی لیسیدن زخم، مخاط و دهان توسط حیوانات آلوده می تواند باعث انتقل این بیماری شود.

وی نکاتی را درباره زمان حیوان گزیدگی مطرح و بیان کرد: باید دراولین اقدام در حیوان گزیدگی، محل گزش را 15 تا 20 دقیقه با آب فراوان و صابون شسته شست که این اقدام می تواند در پیشگیری از هاری بسیار موثر باشد.

وی افزود: سپس باید از طریق بتادین و الکل محل گزش را ضد عفونی و سپس به مراکز بهداشتی و درمانی در هر ساعت از شبانه روز مراجعه در 4 نوبت واکسن هاری را دریافت کرد.

وی گفت: زخم ناشی از گزش نباید بخیه شود، مگر مواردی که جراحت وسیع، خونریزی زیاد است و استخوان از زخم پیداست.


منبع : معاونت بهداشت دانشگاه چاپ مطلب ارسال خبر به دوستان

رتبه بندی شما به مطلب فوق:


دیدگاه‌ها 0 نظر

این مطلب فاقد نظر می باشد.


جستجو
بیماری ابولا چیست ؟ (۶۵۱۶ بازدید)

برای مشاهده اوقات شرعی کلیک نمایید ...