پیام دکتر محمدرضا اکبری معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی به مناسبت روز جهانی تیروئید در 25 می ( 5خرداد 1403)

شنبه ٥ خرداد ١٤٠٣ ساعت ١٠:٤٢ ق.ظ   ( بازدید : 37 نفر )


دکتر محمدرضااکبری معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی درپیامی  ضمن بزرگداشت روز جهانی تیروئید در 25 می ( 5خرداد 1403)  اعلام کرد
هدف این روز و هفته،  ایجاد آگاهی و ترغیب مردم به صحبت در مورد شرایط تیروئید، علل آن و گزینه های درمانی موجود است. روز جهانی تیروئید همچنین به مردم در مورد اهمیت تیروئید از نظر سلامت عمومی آموزش می دهد.
در ایران، نیز، با توجه به شیوع بالای اختلالات تیروییدی، هر ساله روز بین المللی تیرویید و هفته اطلاع رسانی آن مورد توجه قرار می گیرد و اقدامات آموزشی همگانی اعمال می شود.
بروز بيماري کم کاري تيروييد نوزادان علتهاي زيادي دارد. کمبود يد ازدواجهاي فاميلي ابتلا مادر به بيماريهايي مثل مشكلات تيروييد، ديابت، فشارخون بالا در دوران بارداري (پره اکلامپسي) افزايش يد در بدن:
• بيماري کم کاري تيروييد نوزادان بسيار جدي است. عدم تشخيص به هنگام بيماري و يا شروع دير هنگام درمان عوارضي بسيار مهم و غيرقابل برگشت ايجاد ميکند. اين بيماري مي تواند باعث عوارض مهمي هم چون عقب ماندگي ذهني، کوتاهي قد و افت تحصيلي شود. در بعضي موارد، در اين بيماران کم شنوايي نيز وجود دارد. به دليل وجود نداشتن عاليم مشخص بيماري در بدو تولد، غربالگري نوزادان در سنين 5-3 روز بعد از تولد اهميت بسيار زيادي دارد و فقط با غربالگري، مي توان در زمان مناسب بيماري را تشخيص داده و با درمان به هنگام از بروز عوارض آن پيشگيري کرد.
• نوزادان مبتلا به بيماري کم کاري تيروييد در اوايل تولد معمولا بدون علامت هستند و امكان تشخيص بيماران در 4 هفته اول تولد، با استفاده از علايم باليني بسيار کم است. علايم باليني بتدريج و تا حدود 6 ماهگي شيرخوار بروز ميکنند. در نتيجه بااسنتفاده از عاليم باليني(و بدون انجام غربالگري نوزادان) تشخيص بيماري ديرهنگام انجام شده و کمبود هورمون تيروييد ا ثرات منفي خود را بر شيرخوارگذاشته و عقب ماندگي ذهني اتفاق خواهد افتاد. از اين رو، بايد تمام نوزادان در روزهاي 5-3 تولد غربالگري شوند تا اگر به اين بيماري مبتلا هستند، با شروع درمان به موقع از عقب ماندگي ذهني پيشگيري گردد
• در حال حاضر در استان خراسان شمالی در10مرکز شهری و13مرکز شهری-روستایی و34مرکز روستایی و3بیمارستان نمونه گیری از پاشنه پا از نوزادان در 3تا5 روزگی در قالب طرح غربالگری کم کاری تیرویید مادرزادی انجام میشود ودر سال 1402تعداد 12494 نوزاد متولد شده غربالگری شدند وتعداد67 نوزاد با tshبالا ومشکوک به بیماری شناسایی شدند که همه موارد به متخصص جهت  شروع درمان ارجاع داده شدند


منبع : معاونت بهداشت دانشگاه چاپ مطلب ارسال خبر به دوستان

رتبه بندی شما به مطلب فوق:


دیدگاه‌ها 0 نظر

این مطلب فاقد نظر می باشد.جستجو
بیماری ابولا چیست ؟ (۷۲۱۵ بازدید)

برای مشاهده اوقات شرعی کلیک نمایید ...