-

عزم ملی برای دسترسی عادلانه به خدمات سلامتپیام معاون بهداشتی دانشگاه به مناسبت روز جهانی ایدز

شنبه ١٠ آذر ١٣٩٧ ساعت ١٠:٣٣ ق.ظ   ( بازدید : 89 نفر )


اچ آی وی یک بیماری عفونی است که در حالت معمول نسبت به سایر بیماریهای عفونی از قدرت همه گیری خیلی پائین تری برخوردار است و قاعدتا از بعد اجتماعی بیماری خطرناکی نباید باشد و جز بیماریهای عفونی است که تا مدت های طولانی و در صورت مراقبت و درمان حتی تا آخر عمر فرد بدون علامت بوده و ضمن آنکه در روابط معمول اجتماعی خطری برای سایرین ندارد خودش هم می تواند زندگی معمولی داشته باشد . و بعد از آن هم اگر تحت درمان قرار گیرد باز علائم بیماری برطرف می شود و فرد مجددا می تواند زندگی معمولی داشته باشد .

دکتر هاشمی معاون بهداشتی دانشگاه گفت : تعداد مبتلایان شناخته شده به ویروس HIV در استان از 85 نفر گذشت که از این تعداد 39 نفر دارای پرونده فعال می باشند 95 درصد این افراد تحت درمان هستند.  36 نفردر اثر این بیماری  در استان فوت شده اند.   

دکتر هاشمی افزود: درمان، سلاح بسیار خوبی جهت پیشگیری از ابتلا به ایدز است.

وی ادامه داد: اوضاع HIV در جهان اوضاع خوبی نیست و تعداد مبتلایان به بیماری ایدز رو به افزایش است؛ بنابراین باید به سراغ گروه‌های پرخطر برویم و آنها را به دادن آزمایش HIV  ترغیب کنیم.

دکتر هاشمی افزود: انتقال ویروس HIV از راه تماس جنسی در کشور رو به افزایش است و متاسفانه شاهد این هستیم که شتاب ابتلا به بیماری ایدز از شتاب ما در جهت درمان بیشتر است و باید کار بزرگی در جهت پیشگیری از این بیماری انجام دهیم. ما متعهد شدهایم که در طول این سالها 90 درصد از کل مبتلایان را شناسایی کنیم، 90 درصد از این تعداد را تحت درمان قرار دهیم و 90 درصد نیز در ادامه درمان استمرار داشته باشند.

وی عنوان کرد: خوشبختانه بسیاری از خدمات ارائه‌شده رایگان هستند که البته این به تنهایی کافی نیست و به موازات آن، خدمات باید با کیفیت نیز باشد.

وی با اشاره به برنامه جامع آموزش و مراقبت از نوجوانان و جوانان گفت: هدف از این برنامه نوجوانانی هستند که به مدرسه نمی‌روند، با والدینشان زندگی نمی‌کنند، رفتار پرخطر جنسی دارند، درگیر اعتیاد هستند، سرپناه مناسب ندارند و دارای شغل مناسب نیز نیستند.

معاون بهداشتی دانشگاه عنوان کرد: راه‌اندازی کمپین اطلاع‌رسانی در خصوص راههای انتقال ویروس ایدز و کمپین من آزمایش می دهم نیز از دیگر اقدامات معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی است.

دکتر هاشمی در خصوص گرفتن مشاوره از مراکز مشاوره با بیماریهای رفتاری و مراجعه معتادان تزریقی به مراکز DIC در شهرستان های استان تأکید نمودند ایشان به رایگان بودن خدمات در این مراکز نیز اشاره داشتند.


منبع : معاونت بهداشت دانشگاه چاپ مطلب ارسال خبر به دوستان

رتبه بندی شما به مطلب فوق:


دیدگاه‌ها 0 نظر

این مطلب فاقد نظر می باشد.


جستجو
داوطلبان سلامت (۴۸۸۱ بازدید)
بیماری ابولا چیست ؟ (۴۴۰۷ بازدید)

برای مشاهده اوقات شرعی کلیک نمایید ...